DevinskaInak.sk » Zachráňme Železnú studienku

Web na Vašej strane ...
(di) - 16.03.2014 - 7052 čítaní

Zachráňme Železnú studienku

Finančná skupina Arca Capital dostala od primátora Ftáčnika aj od starostu Kusého súhlasné stanovisko s developerským projektom na Železnej studienke. Občianski aktivisti spustili petíciu proti zastavaniu lesoparku. Spoluorganizátormi petície sú aj poslanci za Devínsku Inak. Foto titulka: Richard Šimo.

Zachráňme Železnú studienkuŽelezná studienka slúži Bratislavčanom na šport a oddych. Dokedy? Foto: Peter Kolega


Lesopark v okolí Železnej studienky patrí medzi posledné miesta v Bratislave, kde si môžu obyvatelia oddýchnuť v prírode, zrelaxovať po náročnom pracovnom týždni, ísť sa prejsť s deťmi, či si zabehať. Dokedy to tak ostane, je otázne.


Oživili developerského zombíka

Projekt zastavania Železnej studienky nie je nový. Už pred štyrmi rokmi prišla finančná skupina Arca Capital so šialenou vizualizáciou výstavby v okolí konečnej zastávky MHD č. 43. Vtedajší projekt počítal so zrenovovaním niekdajšieho kúpaliska, rekonštrukciou sanatória so zmenou účelu užívania na bývanie a na druhej strany Cesty mládeže malo vzniknúť dvanásť nehnuteľností na rekreáciu so zastavaním štyroch hektárov lesoparku. Rekonštrukcia kúpaliska bola označená ako I. etapa.

Po štyroch rokoch prichádza investor cez svoju novú spoločnosť s priateľskejšie znejúcim názvom Železná studnička, a.s. s nápadom opraviť kúpalisko znova. O zvyšku projektu zatiaľ nehovorí, vizualizácie však používa rovnaké. Zámer koncom minulého roka odobril aj primátor Ftáčnik a starosta Nového Mesta Kusý.


Salámová metóda

Jediný dôvod, prečo ešte lesopark na Železnej nie je zastavaný, je zrejmý. Územie je regulované územným plánom mesta a v lokalite nie je dovedená kanalizácia a vhodné siete. Konanie investora tak vyvoláva dojem, že prvá etapa - projekt kúpaliska, je len zásterkou a dobrým zdôvodnením verejného záujmu pri zmene územného plánu, prípadne pri budovaní inžinierských sietí. Následne sa potichu opraví sanatórium, čiastočne sa v ňom bude aj bývať v nových rekreačných apartmánoch. Čo na tom, že noví vlastníci sa tam budú rekreovať trvalo. Rekreačné domy na druhej strane cesty sú už len malým kolieskom pomyselnej salámy na doske developerskej chamtivosti. Každému je snáď jasné, že týmto výstavba v lesoparku neskončí, sila peňazí stavia pamätníky slovenskej architektúry po celom Slovensku.


Kvôli kúpalisku to nerobia

"Developer je podnikateľom a podnikateľ podniká preto, aby dosahoval zisk. Je takmer vylúčené, aby jediným zámerom projektu bola revitalizácia starého kúpaliska v lokalite, kde sa poriadne ani nedostanete autom. Nezarobili by na tom, v hre je aj výstavba ďalších objektov v lesoparku", myslí si poslanec bratislavskej Devínskej Novej Vsi Rastislav Tešovič.

Jeho poslanecký kolega z Rače Michal Drotován zastáva podobný názor. "Vybudovanie kanalizácie rovná sa zastavaniu celého územia. Zrušenie dopravných obmedzení zabije lokalitu a migrujúce obojživelníky. Nasledovať bude zničenie charakteru celej Železnej studienky. Preto bez ohľadu na medové motúziky developerov sa treba proti tomuto rázne postaviť!", píše na svojom blogu k investičnému zámeru Drotován.


Podporme petíciu

Bratislava sa proti developerskému zámeru v lesoparku búri. Dvadsaťdva osobností verejného a kultúrneho života spustilo petíciu proti zastavaniu Železnej studienky a okolia Vydrice. Sú medzi nimi napríklad hudobník Miroslav Lago, Martin Vlačiky z iniciatívy Za lepšiu Kolibu, kňaz Milan Grossmann, ale aj poslanci Devínskej Novej Vsi Danka Vanková, Lenka Hlaváčová a Rastislav Tešovič. Petíciu vedie poslanec Rače Michal Drotován. Za prvé štyri dni ju podporilo viac ako 1900 ľudí. Na podporu petície vznikla na facebooku aj skupina s názvom Zachráňme Železnú studienku, v čase písania tohto článku sa tešila podpore 919 "lajkov".


Ak vám na osude Železnej studienky záleží, podporte spolu s nami petíciu proti jej zastavaniu. Urobiť tak môžete priamo na internete kliknutím SEM.Foto: Richard Šimo

 

(di)

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 4658 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig