DevinskaInak.sk » Veronika Veslárová: Urobím maximum

Web na Vašej strane ...
(di) - 18.10.2017 - 1670 čítaní

Veronika Veslárová: Urobím maximum

Narodila sa v Bratislave, vyrastala v Devínskej Novej Vsi. Vyštudovala právo a keďže celý svoj život prekonávala prekážky, chcela pomáhať slabším a podieľať sa na úspešnom príbehu vo svojej komunite. Pridala sa k občianskemu združenia Devínska Inak a dnes pôsobí ako miestna poslankyňa Devínskej Novej Vsi. Ako právnička vedie bezplatnú poradňu a témam, ako sú zdravotníctvo, doprava a potieranie korupcie sa chce venovať aj na župe. Porozprávali sme sa s Veronikou VESLÁROVOU (29), kandidátkou na poslankyňu Bratislavského samosprávneho kraja za volebný obvod Devínska Nová Ves a Devín. Kandiduje ako nezávislá, s podporou občianskeho združenia Devínska Inak.

Veronika Veslárová: Urobím maximumExtrémizmus nie je riešením: Veronika sa aktívne zúčastňuje diskusií aj na túto tému. Foto: www.europskenoviny.sk


Kandiduješ na poslankyňu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Aký je vlastne dôvod, aby ľudia tieto voľby neodignorovali?

Dobrá otázka. Často sa vo svojom okolí stretávam s názorom, že veď dôsledky volieb do VÚC nijako prakticky nepociťujeme, tak načo ísť voliť? A ja na to vravím, že veď práve! Nastal čas, kedy treba vyvetrať a začať pracovať na opatreniach, aby ľudia na vlastnej skúsenosti pociťovali župu v pozitívnom zmysle, že pre nich niečo robí a že sa ich to týka.


Napríklad?

Poviem jeden krásny príklad. Všetci podnikatelia a teraz myslím hlavne všetkých tých drobných živnostníkov a remeselníkov, ktorí majú autá a žijú v Bratislave, tu platia cestnú daň. Daňové priznanie síce podávajú na daňovom úrade, ten však vybraté peniaze z cestnej dane odosiela Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorému príjem z cestnej dane patrí. A teraz sa podržte, na území hlavného mesta nespravuje BSK ani meter cesty. Čiže na opravu a údržbu ciest v Bratislave a miestnych komunikácií v našich mestských častiach, sa skladajú paradoxne všetci ostatní, len nie tí, čo platia cestnú daň.


To nemyslíš vážne?

Áno, znie to veľmi zvláštne, ale je to rovnako absurdné, ako keby ste si kúpili električenku, no napriek tomu si museli cvakať ešte aj cestovný lístok. Možnosť pracovať v miestnej samospráve v Devínskej Novej Vsi mi v tomto dala predstavu o tom, ako sú niektoré veci postavené na hlavu. Potom sa nedivme, že jazdíme v Bratislave ako po tankodróme a magistrát vlastne len pláta havarijné stavy.

Veľmi citlivo vnímam znechutenie ľudí z politikov, sú už voči nim až apatickí, ale ak chcú nápravu, jedinou cestou je o ňu požiadať odovzdaním hlasu vo voľbách. Neúčasť nie je riešením, práve naopak betónuje stranícke štruktúry a zaužívané finančné toky zo spoločnej kasy straníckym sponzorom.


Ako si sa dostala do komunálnej politiky? A prečo teraz práve župa?

Do komunálnej politiky som sa dostala pred 7 rokmi. Zaujali ma aktivity občianskeho združenia Devínska Inak, ktoré prezentovali práve cestou svojich novín. Veľmi ma motivoval ich pozitívny príklad, že svojou občianskou aktivitou dokázali vymaniť našu mestskú časť zo zaužívaného stereotypu, že problémy bežných ľudí sú nemenné. Jednoducho ich vtedajšie dlhoročné vedenie mestskej časti muselo začať brať vážne.

V hlave mi skrsla myšlienka, že aj ja by som mohla prispieť k tomu, aby sa v Devínskej Novej Vsi hýbali občianske postoje vpred. Dnes som ich kolegyňa. Stala som sa členkou sociálnej, bytovej a zdravotnej komisie, v ďalšom volebnom období som získala dôveru ľudí ako poslankyňa miestneho zastupiteľstva. Som nesmierne vďačná za túto možnosť a skúsenosť.


Aj sa niečo podarilo presadiť?

Vždy je to samozrejme aj tímová práca a ja mám na náš tím naozaj šťastie. Samozrejme, viem si predstaviť, že z pozície starostu idú veci omnoho rýchlejšie, než keď ste poslancom, ešte k tomu v menšine. Ale napriek tomu som vždy usilovala o hľadanie konsenzu aj s kolegami mimo klubu Devínska Inak. Podarilo sa nám debariérizovať mnohé chodníky, postaviť rampy na základných a materských školách, čiastočne odstrániť prekážky na miestnom úrade, vytvoriť nové parkovacie miesta a čo je najdôležitejšie, poukázať na to, že aj keď má niekto hendikep, tak má svoje práva tak ako iní občania v tomto štáte.


Myslíš, že predtým nemali?

Ja si napríklad pamätám, koľko bolo rozruchu, keď ma Devínska Inak navrhla v roku 2010 do sociálnej komisie mestskej časti. Úradníci na to hľadeli cez optiku, že načo tam navrhli človeka, ktorý sa tam po schodoch nedostane. Dnes je našťastie postoj úradu presne opačný: verejné priestory majú byť dostupné pre všetkých. A tým nemyslím len hendikepovaných. Skúste si predstaviť mamičku s kočíkom, alebo seniora s barlami, ako sa snažia dostať po schodoch napríklad na stavebný úrad. Alebo k starostovi. Žiaľ, ani po všetkých tých zmenách sa zatiaľ s barlami alebo na vozíku k starostovi do kancelárie nedostanete.


Aké vidíš momentálne najväčšie problémy, s ktorými sa BSK borí?

Za skutočný problém župy považujem fungovanie pohotovostnej lekárskej služby a nedostatok špecializovaných lekárov. Chápem, že ani župa nie je všemohúca a bez spolupráce so štátom a zdravotnými poisťovňami to asi nepôjde. Je ale neudržateľné, aby sa ľudia so zdravotnými problémami museli ponižujúco zapisovať o piatej ráno do poradovníkov na poliklinikách, aby boli vybavení. Preboha, veď žijeme v 21. storočí!

Za hanbu župy a hlavného mesta tiež považujem, že síce tu máme niečo ako pokus o integrovanú dopravu, ale ak chcete napríklad s kočíkom alebo invalidným vozíkom využiť na bratislavskej hlavnej stanici výťah, musíte sa nahlásiť 24 h vopred. Skúste tak chodiť integrovanou dopravou každé ráno do práce.

Tretím problémom, ktorý je skutočne riešiteľný z večera do rána, je oslobodenie diaľničného úseku medzi Lamačom a Stupavou od diaľničného mýta a diaľničnej známky. Tisícky nákladných a osobných vozidiel tranzitujú v okolí Devínskej Novej Vsi, aby ušetrili. Nemá to logiku, Bratislava už dnes predsa zasahuje podstatne ďalej, než kedysi, treba tie poplatky zmeniť.


Cítiš podporu od svojej rodiny a okolia?

Moja rodina ma vždy podporuje v mojich aktivitách, za to som im nesmierne vďačná. Nesmiem ale opomenúť svojich priateľov a občianske združenie Devínska Inak, ktorým tiež ďakujem za podporu a pomoc. Je nás pomerne dosť vidieť, hoci sme zvolili finančne nenáročnú kampaň. Je to preto, že za sebou cítim celý tím kolegov, ktorí mi v kampani pomáhajú. Ešte aj ten mobilný transparent, ktorý si ťaháme za autom, pozváral ktosi z rodiny kolegov z Devínskej Inak.


Nepociťuješ svoj hendikep ako prekážku pri angažovaní sa vo veciach verejných?

Vzhľadom na svoj hendikep som naučená prekonávať bariéry, bez ohľadu na to, či sú to technické bariéry alebo bariéry v mysliach ľudí. Myslím, že som viac empatická a viem vycítiť, čo ľudí trápi. Svoj hendikep však nepovažujem za nevýhodu. Šoférujem si sama, viem sa dostať takmer kamkoľvek. Som rada, že som dostala možnosť kandidovať za poslankyňu bratislavského samosprávneho kraja a urobím maximum, aby som nesklamala dôveru ľudí a naplnila svoje posolstvá.

 

Zhováral sa Juraj Konôpka

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 3954 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig