DevinskaInak.sk » Peter Pišťanek by sa dnes dožil 55 rokov

Web na Vašej strane ...
Rastislav Tešovič - 27.04.2015 - 3253 čítaní

Peter Pišťanek by sa dnes dožil 55 rokov

Dnes si pripomíname nedožité 55. narodeniny devínskonovoveského rodáka, hudobníka, spisovateľa a scenáristu Petra Pišťanka.

Peter Pišťanek by sa dnes dožil 55 rokovPeter Pišťanek v roku 1975. Foto: Dušan Taragel, literarnyklub.sk

Peter Pišťanek sa narodil 27. apríla 1960. Na bratislavskej VŠMU vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku. Miestni ho poznali ako člena amatérskej hudobnej skupiny Devínska Nová Vec, v ktorej pôsobil v rokoch 1984 - 1986. Kapela najskôr pôsobila pod názvami Demolax a Štekoty a Výkriky. Názov Devínska Nová Vec sa objavuje niekedy v roku 1985 a vtedy dvadsaťpäťročný Pišťanek v nej hral na bicie. Kapela neskôr pokračovala pod názvom Alitet s pôvodným repertoárom do roku 1987. 

Literárne Pišťanek debutoval so svojim románom Rivers of Babylon, z ktorého vydal aj dve ďalšie pokračovania. Z jeho ďalších úspešných diel nemožno nespomenúť romány Drevená dedina, Fredyho koniec, zbierku poviedok Mladý Dônč, či novelu Muzika. Tá sa v roku 2007 stala literálnou predlohou rovnomenného úspešného slovenského filmu z prostredia amatérskych hudobníkov, unikajúcich cez svoju hudbu z neslobody ale aj od svojich všedných problémov. Hlavnú postavu saxofonistu Martina stvárnil známy slovenský herec Ľuboš Kostelný. Minulý rok bola na motívy jeho poviedky Lokomotívy v daždi sfilmovaná celovečerná snímka Rukojemník, na ktorej sa Pišťanek podieľal aj scenáristicky.

22. marca 2015 Peter Pišťanek dobrovoľne odišiel z nášho sveta. Vo svojom okolí bol známy tým, že ostatným nastavoval zrkadlo a na nič sa nehral. Odišiel, jeho literárne dielo aj jeho priateľstvo bez kompromisov tu však s nami budú ešte dlho. Česť jeho pamiatke.

 

Rastislav Tešovič

rastislav.tesovic@devinskainak.sk 

 

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 4964 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig