DevinskaInak.sk » Pán Ftáčnik, prečo si z ľudí robíte srandu?

Web na Vašej strane ...
Lenka Hlaváčová - 28.04.2014 - 8433 čítaní

Pán Ftáčnik, prečo si z ľudí robíte srandu?

Magistrát Bratislavy tvrdí, že sporný policajný zásah na Istrijskej ulici si mestská polícia nenatáčala. Fotografia hovorí opak.


Policajný zákrok na Istrijskej

Keď sme v roku 2010 spolu s mojimi kolegami Dankou Vankovou a Rasťom Tešovičom zakladali Občianske združenie Devínska Inak, robili sme tak preto, aby konečne aj v našej mestskej časti štátna moc počúvala hlasy vlastných občanov, aby hľadala riešenia ich každodenných problémov. Mali sme dosť chladnej formálnej úradníckej arogancie a pocitu, že svojich volených predstaviteľov obťažujeme zakaždým, keď od nich niečo požadujeme. Povedali sme si vtedy, že budeme hlasom verejnosti, budeme sa pýtať, žiadať a vždy, ak verejná moc zlyhá, neustúpime, kým sa nevyvodia dôsledky.

Aj preto sme si zastali ťažko skúšaných obyvateľov Istrijskej ulice v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ktorí keď žiadali od svojej samosprávy spravodlivé riešenia na ochranu vlastného nehnuteľného majetku, dočkali sa arogancie moci. Namiesto dialógu bol dňa 3. apríla 2014 proti protestujúcim občanom vykonaný policajný zákrok, ktorý si vyžiadal ošetrenie 83 ročnej Anastázie B. a 62 ročnej Anny T. Ďalšie dve osoby, jedna tiež v dôchodkovom veku, boli zadržané a dokonca im bolo vznesené obvinenie z útoku na verejného činiteľa.

Najmä za pomoci ďalších obyvateľov, ktorí si celý zásah nahrávali na mobilné telefóny, a vďaka množstvu svedeckých výpovedí sa nám podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov, vďaka ktorým boli škandalózne obvinenia proti miestnym občanom zrušené prokurátorom z dôvodu ich nezákonnosti. Vec má dohru u ombudsmanky a policajný zákrok teraz vyšetruje policajná inšpekcia.


Klamstvo v priamom prenose

Čo je však zarážajúce ešte viac, než tvrdý policajný zákrok, o ktorom by sme azda mohli predpokladať, že bol sčasti dielom ľudských nervov vo vypätej situácii, je konanie a správanie sa mestskej polície a Magistrátu hlavného mesta Bratislavy. Teda úradníkov, ktorí sú priamo platení z našich daní a majú sa nám za svoju prácu zodpovedať.

V rámci zabezpečenia všetkých potrebných dôkazov si môj kolega Rasťo Tešovič podľa infozákona vyžiadal od bratislavskej mestskej polície videozáznam zo služobnej činnosti zasahujúcich policajtov. Viacerí občania vtedy 3. apríla videli, ako jeden z mestských policajtov priebeh celého incidentu zaznamenáva na záznamové zariadenie.

Z magistrátu však prišla zamietavá odpoveď, nikdy nič netočili, nič nemajú, nič nedajú. Zrejme si neuvedomili, že v dnešnej technickej dobe, kedy má takmer každý mobil aj kvalitný fotoaparát, existujú aj iné, než oficiálne snímky. Na jednej z fotografií poskytnutej občanmi zreteľne vidno, ako mestský policajt vyhotovuje zo služobného zákroku vidozáznam.


Kto klame, pán primátor?

Chcem sa preto spýtať, pán primátor Ftáčnik? Robíte si z nás srandu? Prečo Vaši zamestnanci klamú v priamom prenose? Prečo neberiete podnety občanov vážne? To Vám nie je trápne, aby človek pri akomkoľvek podaní musel svoju pravdu vždy dokazovať? Čo skrývate a koho obhajujete? Nečestných policajtov a zamestnancov magistrátu, ktorí sú schopní klamať, mysliac si, že im to prejde (a väčšinou žiaľ aj áno), alebo slušných ľudí, ktorým na Istrijskej na mestských pozemkoch a za asistencie mestskej polície poškodzuje verejná moc ich majetok?


Posúďte sami:

1. Rozhodnutie o nesprístupnení videozáznamu zo zákroku s tým, že neexistuje a nebol MsP vyhotovovaný

2. Fotografia z miesta služobného zákroku

                                                                                                                                                    Foto: Viktor Hulík


Lenka Hlaváčová


autorka je poslankyňou
Mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves
(nezávislá, klub poslancov Devínska Inak)

lenka.hlavacova@devinskainak.sk

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 4772 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig