DevinskaInak.sk » Ocenili sme spisovateľa z Devínskej Novej Vsi Juraja Šeba

Web na Vašej strane ...
(di) - 22.10.2018 - 1376 čítaní

Ocenili sme spisovateľa z Devínskej Novej Vsi Juraja Šeba

Občianske združenie Devínska Inak udelilo ocenenie Srdce pre Devínsku spisovateľovi Jurajovi Šebovi. Cenu za mimoriadny prínos pre šírenie dobrého mena Devínskej Novej Vsi mu 17.10.2018 odovzdali Rastislav Tešovič a Lenka Hlaváčová.

Ocenili sme spisovateľa z Devínskej Novej Vsi Juraja ŠebaJuraj Šebo preberá Srdce pre Devínsku. Foto: Peter Mravec

Juraj Šebo sa narodil v roku 1943 v Bratislave, žije v Devínskej Novej Vsi. Je autorom celej série úspešných publikácií o žvote v Bratislave, kde zachytáva pocity a spoločenský život bežných ľudí v jednotlivých dekádach 20. storočia. Jeho tituly ako Vojnové 40. Roky, 50. roky, Zlaté 60. roky, Bratislavské Korzo, Normálne 70. roky, Reálne 80. roky, Turbo milénium 00, Také bolo PKO, či Tehelné pole svojou spoločenskou hodnotou ďaleko presiahli čisto bratislavské reálie.

Ocenenie za rok 2017 v kategórii jednotlivec sme Jurajovi Šebovi odovzdali na záver moderovanej diskusie k postaveniu Bratislavy v Československu, v ktorej sa ako hosť stretol s Tomášom Černákom, historikom z katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Ako sa Černák na podujatí vyjadril, prínos Juraja Šeba je významný v tom, že kým formálni historici mapujú významné dobové udalosti, tak Jurajovi Šebovi sa podarilo veľmi autentickým spôsobom zmapovať bežný spoločenský život v Bratislave 20. storočia, ku ktorému je čoraz menej pamätníkov a prameňov.

Juraj Šebo sa so Srdcom pre Devínsku zaradil k už oceneným osobnostiam, akými sú napríklad architekt Cyklomostu Slobody Milan Beláček, katolícky kňaz pôsobiaci dlhé roky v našej mestskej časti Karol Moravčík alebo folklorista a osvetový pracovník Žigmund Šimkovič. Od roku 2015 začalo združenie Devínska Inak okrem jednotlivcov odovzdávať ocenenie za šírenie dobrého mena Devínskej Novej Vsi aj v kategórii kolektív. V minulom roku ho získal detský záujmový krúžok šitia B - Kids, pôsobiaci pod vedením Jany Verešovej pri Základnej škole Ivana Bukovčana.

Ako v slávnostnom príhovore povedal náš kolega Rastislav Tešovič: "som hrdý na to, že Devínskonovovešťan Juraj Šebo reprezentuje Devínsku Novú Ves takýmto významným spôsobom a preto sme sa rozhodli mu v kategórii za šírenie dobrého mena mestskej časti udeliť ocenenie Srdce pre Devínsku". Ocenený sa nášmu združeniu poďakoval s láskavým humorom jemu vlastným. Ale ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť, než trikrát počuť. Odovzdanie ocenenia si preto môžete pozrieť v krátkom videu.

 

Srdce pre Devínsku za rok 2017, odovzdanie ocenenia 17.10.2018

 

Celú diskusiu o postavení Bratislavy v Československu (1918 - 2018) si môžete pozrieť tu:

https://youtu.be/o--5KcuTYSY?t=3878

 

(di)

 

 

 

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 4964 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig