DevinskaInak.sk » Názvy ulíc v Devínskej Novej Vsi: Štefana Králika

Web na Vašej strane ...
Andrej Varga - 01.08.2014 - 2155 čítaní

Názvy ulíc v Devínskej Novej Vsi: Štefana Králika

Vždy keď prechádzam po jeho ulici, napadne mi príbeh Margaret zo zámku. Je to majstrovské dielo dramatika Štefana Králika, ktorého veľmi obdivujem, pretože sa k písaniu dostal rovnako ako ja – na základe nekonečnej inšpirácie, ktorú nám denno denne ponúka náš život.


Štefan Králik sa narodil do rodiny železničného úradníka v Závodí, 8. apríla 1909. Jeho otec sa rozhodol, že Štefan sa stane lekárom a tak po ukončení gymnázia v Nitre roku 1927 nastúpil na Lekársku fakultu UK v Bratislave. Po jej ukončení pôsobil ako praktický lekár vo Važci, v Detve, a neskôr sa stal v roku 1945 lekárom Sociálnej poisťovne v Bratislave. V roku 1952 odchádza na predčasný dôchodok. Umiera 30. januára 1983 v Bratislave.

Ako lekár sa pohyboval medzi všetkými spoločenskými vrstvami a vlastné zážitky z lekárskeho pôsobenia ho napokon inšpirovali k písaniu divadelných hier. Debutoval v roku 1942 hrou “Mozoľovci“. Venoval sa širokému spektru tém – životu na dedine, histórii, spoločenským aj osobným problémom.

 

Mojím osobným favoritom je jeho hra Margaret zo zámku.

Táto je hra je klasickým príbehom zakázanej lásky medzi bohatým synom ropného magnáta a chudobnou dcérou rybára, ktorí sú ochotní v mene lásky zaprieť svoje spoločenské postavenie a postaviť sa všetkému a všetkým. Dielo je zasadené do modernej doby a prináša pohľad na rodinu a jej problémy, intrigy a úpadok. V hre rezonuje aj morálna otázka ekologického znečisťovania ropnými rafinériami, a nesie sa celým príbehom ako tenká čiara. Dráma vrcholí veľmi tragicky, a nenecháva diváka chladným, čo podčiarkuje majstrovstvo vykreslenia irónie osudu hlavných postáv.

 

 

Andrej Varga

autor je mladý spisovateľ
žijúci v Devínskej Novej Vsi

publikuje aj pod pseudonymom Strýco Mange

 

 

 

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 4964 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig