DevinskaInak.sk » Nesrovnal v Bratislave skončil

Web na Vašej strane ...
Rastislav Tešovič - 07.09.2016 - 1967 čítaní

Nesrovnal v Bratislave skončil

Máloktorému komunálnemu politikovi sa v ponovembrovej histórii podarilo tak rýchlo a nezvratne ukončiť svoju politickú budúcnosť, ako to dokázal Ivo Nesrovnal v Bratislave.

Dlhé roky sme boli prakticky na jednej lodi. Ja občiansky aktivista poukazujúci na prechmaty mesta, on opozičný komunálny poslanec kritizujúci pomery na Ftáčnikovom magistráte. Mnohé jeho návrhy riešení mali svoje rácio a ich realizácia by dokázala finančne odľahčiť Bratislave prakticky ihneď. Ivo Nesrovnal bol vtedy presne ten, kto poukazoval na nevýhodné zmluvy hlavného mesta, kto chcel reformovať magistrát a manažérsky ozdraviť mestské podniky. Bol to on, kto zdvihol zástavu proti finančným skupinám a žiadal Milana Ftáčnika o zachovanie PKO.

Bola to práve tá štipka nádeje, ktorá povzbudila Bratislavčanov, aby dali v roku 2014 svoj hlas práve Ivovi Nesrovnalovi. Bol to presne ten pamätný moment, kedy Nesrovnal navzdory všetkým dovtedajším prieskumom verejnej mienky nechal politicky sprofanovaných favoritov volieb za sebou. Voliči mu odpustili aj podivné lavírovanie medzi straníckou podporou bratislavskej pravice a nezávislou kandidatúrou. Nádejali sa, že toto bude skutočne nezávislý primátor.

Po voľbách prišiel šok, nevýhodné zmluvy zostali

Po voľbách nasledoval šok. Namiesto kľúčových reforiem, ktoré hlavné mesto potrebuje ako soľ, prišla normalizácia. Mestské podniky si rozobrali sponzori, magistrát zostal rozparcelovaný ako pomník komunálnej nemohúcnosti. Cestovné lístky nám i naďalej predáva Ivan Kmotrík a Nesrovnalom kritizované nevýhodné zmluvy ostali v platnosti.

Nesrovnal odpúšťal milióny

Ba čo viac, pribudli i ďalšie. Napríklad dodatok, ktorým Nesrovnal odpustil súkromnému zhotoviteľovi rekonštrukcie Starého mostu 3,7 milióna eur, či odpustenie doplatku za pozemok pod PKO za viac ako 4 milióny eur pre známu finančnú skupinu. Čo tam na tom, že Starý most, hoci sa tvári ako odovzdaný, stále nie je v prevádzke. Čo tam po tom, že Bratislava došla o PKO za zlomok jeho hodnoty.

Hala na Pasienkoch je druhé PKO

A čo tam po tom, že nás čaká ďalšia nekonečná kauza, keď si skupina J&T začne po PKO nárokovať aj na Športovú halu na Pasienkoch. Modus operandi je rovnaké, ako v prípade PKO. Hala je mestská a pozemok bol predaný finančníkom. Ako to asi dopadne? Keď už Nesrovnal tvrdí, že musel obetovať PKO, aby Bratislavu ochránil od miliónových žalôb a rizika nútenej správy, prečo do dohody nezahrnul aj pozemok na Pasienkoch a neurovnal tak spory s J&T raz a navždy?

Zaplatia to občania

Poviete si, čo tam po miliónoch, to si hádam voliči ani nevšimnú, majú predsa dosť svojich starostí. Možno áno, ale každý jeden Bratislavčan spozornel, keď Ivo Nesrovnal predstavil na jeseň 2015 svoj šialený návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti o 100%. Pre istotu však len pre občanov, podnikateľov sa zvýšenie týkať nemalo, treba vraj chrániť konkurencieschopnosť. Občanov, ktorí platia poctivo dane, si predsa zastávať netreba!

Po tlaku verejnosti bol návrh na stopercentné zvýšenie dane znížený na 70%. Keď rozruch neutíchal, stiahol primátor nakoniec celý návrh, rozčarovaný z toho, že takéto nízke dane nemajú ani v jeho vysnívaných Helsinkách. Nuž áno, ale tam nemajú ani takéto platy, pán primátor. Ľudia si možno tajné dohody s finančnými žralokmi v miliónoch nevšimnú, ale 50 eur vo vlastnej peňaženke je predsa len silná káva pre každého.

Nesrovnalova šanca na znovuzvolenie sa limitne blíži k nule

Je obdivuhodné, ako bravúrne si Ivo Nesrovnal dokázal behom jediného roka pod sebou podrezať konár. Ako dôsledne dokázal nakŕmiť nenažrané finančné záujmy podivných skupín a hodiť verejný záujem cez palubu. Podporu nemôže hľadať už ani u mestského zastupiteľstva, ani na rozparcelovanom magistráte, ktorého lojálnosť voči primátorovi je viac ako otázna.

Už je to vlastne jedno, lebo o 2,5 roka nebude už žiadne čo ak by alebo čo keby. Nie, bez ohľadu na to, čo odteraz Ivo Nesrovnal spraví, šance na znovuzvolenie nemá. Zostane navždy tým, kto nakŕmil finančné skupiny, zvyšoval dane a odpálil PKO. Taký Kresánek dneška. Jednoducho v komunálnej politike v Bratislave skončil. Nadobro.

Azda jediné pozitívum, z ktorého napriek neutešenej situácie bratislavský primátor môže ťažiť po zvyšok volebného obdobia je, že prišiel čas na odvážne rozhodnutia. Nemusí sa už viac báť, že nebude zvolený. Pretože to už je holý fakt.

 

Rastislav Tešovič

 

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 6529 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig