DevinskaInak.sk » Fašiangy v Devínskej sa začali

Web na Vašej strane ...
Dana Vanková - 10.01.2014 - 4428 čítaní

Fašiangy v Devínskej sa začali

Už sme si zvykli, že v našej kultúrnej obci sa každoročne deň po Troch kráľoch začínajú fašiangy. Končia o polnoci pred Popolcovou stredou, kedy sa začína 40 dňový predveľkonočný pôst. Fašiangy sa slávia po celej strednej Európe a pochádzajú ešte z predkresťanských čias. Vieme však, čo znamenajú a ako ich slávime v Devínskej Novej Vsi?

Fašiangy v Devínskej sa začali

Fašiang

Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane, ktoré vo voľnom preklade znamená posledný nápoj. Toto slovo symbolizovalo, že po ňom nastáva 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa v minulosti bral veľmi vážne. Práve preto mali byť fašiangové dni dňami bujarej zábavy. Naši predkovia sa stravovali a žili veľmi striedmo, ale počas fašiangov bolo dovolené sa dobre najesť. Tradičné jedlá boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality.

Obdobie mjasopustu, ako mu na našom území hovorili Slovania ešte v 9. storočí, je opradené všakovakými historkami a poverami, ktoré vyplývajú z jeho pohanského základu. Hovorilo sa napríklad, že ak je fašiang dlhý, vydajú sa len pekné dievčatá, ale ak je krátky, vydajú sa všetky, pretože chlapci nestíhajú toľko preberať. Svadba po začiatku veľkého pôstu bola v tom čase nemysliteľná a táto zásada je dodnes rešpektovaná aj v mnohých slovenských rodinách.

Obdobie fašiangov je spojené so zábavou, plesmi, pochovávaním basy či maskami. V minulosti sa aj v Devínskej Novej Vsi konali tradičné fašiangové sprievody, kde nechýbali masky turov, starej baby, kominára, či slameného strašiaka. Pestré sprievody síce mestský život postupne vytlačil na okraj, ale viaceré kultúrne a spoločenské podujatia sú v Devínskej Novej Vsi žiadané a aj tohto roku sa je na čo tešiť.

Trojkráľový koncert

Kultúrne podujatia v novom roku už tradične odštartoval 6. januára Trojkráľový koncert, ktorý zorganizovala Farnosť Devínska Nová Ves v spolupráci s Istra Centrom v Kostole Ducha Svätého. Zoskupenie Duo Cordefiato poskytlo prítomným hosťom krásny umelecký zážitok, umocnený jedinečnou akustikou.

Plesy v Devínskej

Pre všetkých, ktorí sa chcú počas fašiangov zabaviť pri tanci a dobrej hudbe, je v našej mestskej časti na výber z viacerých plesov. Na svoje si príde určite každý. Či už obľubujete plesovú klasiku, moderné rytmy, dychovku alebo nebodaj si chcete dať "repete", stačí zvoliť zo širokej ponuky plesov, konaných v Istra centre.

Plesovú sezónu v Devínskej, ako už každoročne, otvára 21. Reprezentačný ples matičiarov, ktorý sa uskutoční 11. januára od 19 h pod záštitou Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi. Ak obľubujete výber ľudovej klasiky a pop šlágrov 80. rokov v podaní živej kapely, parket je len váš.

O dva týždne neskôr, 25. januára sa o 20 h môžete prísť zabaviť na Ples rodičov a priateľov ZUŠ Istrijská 22. Do tanca bude hrať dychový orchester FOR Bratislava.

Občianske združenie Devínska Inak Vás srdečne pozýva na 3. ročník plesu OZ Devínska Inak, ktorý rozvlní parket devínskonovoveského Istracentra v sobotu 1. februára so začiatkom o 19 h. O Vašu zábavu sa postará DJ Miro Šimek a organizátori pre hostí pripravili špeciálny darček v podobe hudobného vystúpenia známej slovenskej kapely TAKTICI.

Večer plný tanca a zábavy sľubuje Rybársky ples s dlhoročnou tradíciou v Devínskej Novej Vsi, ktorý je naplánovaný na 8. februára od 20 h. Tento ples je určený rybárom a ich priateľom a je osobitý tým, že program plesu nie je vlastne žiadny - rybári sa za zvukov modernej hudby bavia sami.

A keďže k fašiangom neodmysliteľne patria masky, na štvrtok 13. februára od 15 h pre vás Základná umelecká škola v Devínskej Novej Vsi v spolupráci s Istra Centrom pripravili Detský fašiangový karneval.

V sobotu 1. marca o 19.00 h plesovú sezónu už tradične uzatvára Chorvátsky bál, organizovaný Chorvátskym kultúrnym spolkom. Špecialitou plesu je okrem tomboly aj váženie šunky, a možnosť pochytiť čo to zo základov chorvátskeho jazyka.

Ste rodičmi alebo aspoň priateľmi školy? Zábavu počas fašiangov ponúkajú aj základné školy v Devínskej Novej Vsi. V poradí 55. posedenie rodičov, učiteľov a priateľov Základnej školy Ivana Bukovčana vychádza tento rok na sobotu 8. februára a Základná škola Pavla Horova všetkých srdečne pozýva na Rodičovský ples, ktorý sa uskutoční 15. februára 2014.

Pochovanie basy

S tohoročnými fašiangami sa rozlúčime v utorok 4. marca o 19 h Pochovaním basy. Pre tých, ktorí nestihli žiaden z plesov, je to posledná možnosť stihnúť fašiangovú zábavu, ale pozor na polnoc, po ktorej už začína Popolcová streda. Tradičnú tanečnú zábavu s polnočným programom na záver fašiangového obdobia pre všetkých organizuje každoročne Istra centrum.


Takže dámi a páni, je načase zohnať šaty, zabezpečiť vstupenky a všetkým plesajúcim prajeme príjemnú zábavu.

 

Dana Vanková

Pridaj svoj názor

Odkaz na pravidlá.


Všetky názory v diskusii

Podaj žiadosť

Požiadaj úrad o vysvetlenie

Nahláste problémy

Odkaz samospráve

Anketa

Čo považujete momentálne za najväčší problém Devínskej Novej Vsi?
Hlasovalo 6360 ľudí.

Inzercia

VODÁK sport Slovensko

Facebook

Devínska Inak

Devínska Inak XI/2018
Devínska Inak XI/2018archív čísel ›

Počasie


Poskytuje In-počasie

Odkaz pre starostu

Inzercia

Vinotéka Ludvig